TRPĚLIVOST PŘINESE OBCI NEZDŘEV DOTOVANOU SPLAŠKOVOU KANALIZACI

www.apwatch.net

TRPĚLIVOST PŘINESE OBCI NEZDŘEV DOTOVANOU SPLAŠKOVOU KANALIZACI

Dlouhá léta měl Nezdřev kanalizaci pouze pro dešťovou nebo povrchovou vodu. O splaškovou kanalizaci se začalo usilovat v roce 2003, kdy se zpracovala první projektová dokumentace k územnímu řízení. Jenže tehdy se nesehnala příhodná dotace, a tak byl záměr odložen.

Nynější zastupitelstvo si stanovilo jako jeden z prioritních úkolů ve svém právě končícím volebním období usilovat o zřízení kanalizace znovu. V roce 2008 byla zpracována nová projektová dokumentace tak, aby vyhovovala dotačnímu Programu rozvoje venkova Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) a v lednu 2009 bylo vydáno stavební povolení. Žádost o dotaci byla podána v říjnu 2009 a dohodu o poskytnutí dotace 10,323 milionu korun na vybudování čistírny odpadních vod (ČOV) a kanalizace splaškové vody uzavřela obec Nezdřev a SZIF 27. dubna 2010. Dotace je ze tří čtvrtin hrazena z prostředků EU a z jedné čtvrtiny SZIF.

Ve výběrovém řízení na výstavbu splaškové kanalizace a ČOV v Nezdřevě zvítězily v květnu 2010 Vodní stavby Rokycany, s. r. o., které nabídly nejnižší cenu, a to 11,277 milionu korun bez DPH.

O obtížnosti zajištění úvěru 11 milionů na pořízení kanalizace svědčí skutečnost, že teprve dvacátá oslovená banka, kterou byla Česká spořitelna, byla ochotna úvěr poskytnout. Úvěr je potřebný, protože dotace bude vyplacena až po ukončení díla. Proto byla také stavba rozdělena na dvě etapy, čímž se sníží úvěrová a úroková nákladnost.

V první etapě bude vybudována samotná čistírna a zhruba 400 metrů kanalizace. Tato etapa již 12. července začala a skončí v závěru října tohoto roku. Druhá etapa zahrnuje výstavbu čerpací stanice a zbytku kanalizační sítě s termínem dokončení 30. dubna příštího roku.

Kvůli úspoře finančních nákladů se obec Nezdřev stala plátcem DPH, takže zhruba dva miliony korun, které tato daň v tomto případě obnáší, finanční úřad obci vrátí. Nezdřev přijde vybudování ČOV a splaškové kanalizace na 1.3 milionu korun včetně úroků z úvěru.

V současné době probíhají výkopové práce v místě budoucí ČOV. Na květen 2011 je naplánována kolaudace, připojování jednotlivých objektů a zahájení provozu.

www.bestclock.cc

20.8.2010 - Správce