Nezdřevu přibyla další atrakce

Sobota 16. srpna byla nezvykle chladná a plná přeháněk. Přesto na obecním hřišti vládla vřelá nálada – nezdřevský místostarosta Vojtěch Červený slavil se spoustou příbuzných a přátel své čtyřicetiny. Dobrou pohodu podporovalo týden po pouti opět hudební seskupení Karel, při jehož produkci se tančilo po několika dešťových přestávkách ještě dlouho po půlnoci.

www.loveasie.net

A teď to hlavní: z řady dárků nejvíce zaujala velká kartonová škatule a uvnitř ní trojice krásných tříměsíčních mláďat pštrosa – nandu pampového. Zejména děti se nemohly nabažit pohledů na šedavé opeřence, kteří naštěstí nejevili přílišné známky stresu z předcházejícího transportu z Horního Meziříčka v okrese Jindřichův Hradec, ani ze spousty diváků. Před začátkem taneční zábavy je však oslavenec raději přemístil do jejich nového domova.

Dárek, na němž se řada Vojtových přátel dohodla už začátkem léta, se málem nepodařilo sehnat, když původně domluvený chovatel zkrátka zklamal. Teprve v pátek večer se podařilo ptáčata pomocí internetu zajistit a v sobotu dopoledne dovézt. A aby v tom kamarád nebyl sám, tak si Jirka Chlanda taky pořídil dva exotické tvory.

Radost místostarostovi po několika dnech zkazil úhyn nejmenšího pštrosa, který patrně zavinil některý z jeho psů. Jinak se však těší z toho, jak ptáci očividně rostou a jak si v novém místě zvykli. Stejnou zkušenost má i druhý pštrosí chovatel v Nezdřevě.

Dospělý nandu pampový váží 20-25 kilo. Obývá stepi a savany severovýchodní Brazílie a celou Argentinu. Živí se hlavně listy, semeny a plody. Často také sezobne hmyz nebo drobné obratlovce. Jeho vejce váží až 600 gramů. Na vejcích sedí samec okolo 40 dnů. Mláďata rychle rostou, do jednoho roku dosahují velikosti dospělých a po druhém roce pohlavně dospívají. Jejich výhodou je otužilost. Proto se mohou po celý rok chovat ve venkovních výbězích. Postačuje jim jen závětří a nevytápěná stáj, kam se mohou schovat.

car vinyl wraps

31.8.2014 - Správce