V červenci bylo v Nezdřevě živo

Hermes Outlet

První prázdninový měsíc vždy a všude na vesnicích znamená změnu běžného života. Přijedou víkenďáci na delší čas. Jejich děti s těmi místními rozhlaholí obec. Avšak je třeba ctít tradice. K nim patří už léta

Tour de Oblouk

Foto Viktor Jandera

Tento cyklistický podnik za dobu své existence získal mnohé příznivce nejen z řad nezdřevských sportovců, ale i z okolních obcí. Ba dokonce i hostinští nebo hostinské z leckterých občerstvovacích stanic se s účastníky vítají, jakoby šlo o každodenní hosty, a nikoli o návštěvníky, s nimiž se viděli před rokem, případně dvěma.

Letošní ročník náležel počtem účastníků k těm bohatším: na trasu vyrazilo 55 jezdců. Počtem pádů a oděrek patřil naštěstí k těm průměrným. A pokud jde o oběd, pak se zařadil bohužel mezi ty nevydařené. Třebaže bylo na lnářském zámku vše domluveno týden dopředu a počet požadovaných obědů byl ještě dopoledne v den akce telefonicky upřesněn, dožili se cyklisté opět trpkého zklamání. Obsluha ani kuchyně nestíhaly. Mnozí ani nebyli desítky minut obslouženi, a tak rezignovali a energii doplnili až na následujících zastávkách.

Přesto se bude vzpomínat na optimální počasí, vlídné občerstvovací stanice a potvrzená stará přátelství.

Mezi nové tradice se možná zařadí

Letní tábor mažoretek

Mažoretky z Blatné stejně jako loni strávily příjemný týden od 11. do 18. července pod stany na obecním hřišti v Nezdřevě. Ale nejen pod stany. Navštívily chanovickou rozhlednu, prožily si bojovku, zorganizovaly si závěrečný ples princezen a podobně jako před rokem uspořádaly vystoupení pro zhruba třicet místních diváků, kteří ostatně jejich dovednost dobře znají. Děvčata Prezioso Blatná totiž často vystupují při společenských akcích v Nezdřevě.

O program a chod tábora se opět staraly vedoucí Marie Kyselová a Veronika Loukotová, pomáhaly jim Hana a Jana Novotné, zdraví 22 tábornic měla na starosti Dana Troníčková. Vedení tábora bylo vděčné za pomoc, které se jim dostalo od nezdřevských obyvatel, zejména pak od pana starosty, Dany Jiřincové, Marie Chlandové a Františka Větrovce. Nutno dodat, že podíl na zdařilém průběhu tábora měli i sponzoři Kovo Kasejovice, Dura Blatná, Leifheit Blatná a Mrazírny Blatná.

Foto Veronika Loukotová

Z Nezdřeváka Kasejovák

Jsou chvíle, které šokují a rozesmutní. Tím okamžikem bylo pro nezdřevské potvrzení, že František Trefný se přemisťuje do pečovatelského domu v Kasejovicích. Na jedné straně je všeobecné uznání výhod, které mu tato změna přinese – klid, pohoda, jistota. Z druhé strany je slyšet hlášky: Bude chybět, Franta přece k Nezdřevu patří, přijde ještě občas mezi nás?

S dlouholetým a užitečným dobrovolným hasičem a rovněž dlouholetým vedoucím činovníkem Sportovního klubu Nezdřev jsme se sešli v pátek 18. července na předpouťové schůzi SK. Po rozdělení úkolů, které pořádání fotbalového turnaje a taneční zábavy vyžaduje, se schůze plynule proměnila v přátelské posezení s Františkem, jenž v té době byl již obyvatelem kasejovického pečovatelského domu. Zavzpomínalo se na různé zážitky, na veselé i dramatické příhody. Zazpívalo se s harmonikou Jirky Ocelíka a třebaže šlo svým způsobem o rozlučku, byl to příjemný večer.

Foto Viktor Jandera

Novou silnici doplnilo zrcadlo

Léta letoucí byla křižovatka u nezdřevské hospody zdrojem nebezpečí srážky pro řidiče jedoucí po hlavní od Strašila a pro toho, kdo podél „Peckouc“ statku přijížděl z vedlejší. Tento řidič má totiž výhled na hlavní až v momentě, kdy je předkem vozu na ní. Jen díky obezřetnosti řidičů zde v posledních letech k žádné nehodě nedošlo.

Volání po umístění zrcadla do nepřehledného úseku bylo dlouho odmítáno poukazem na finanční náročnost takového opatření. Stačila jedna nepříjemná chvíle, při níž moc nescházelo a mohlo dojít ke srážce osobáku s traktorem. Podnikatel, který v Nezdřevě působí, kvůli zvýšení bezpečnosti takové zrcadlo pro obec pořídil. Od středy 23. července je na patřičném místě a řidiči mohou být klidnější.

31.7.2014 - Správce