Nezdřeváci navštívili strakonický pivovar

Nezapomenutelnou akcí byla pro Nezdřevské exkurze do pivovaru DUDÁK- Měšťanský pivovar Strakonice a.s.. V pátek 20.prosince před třináctou hodinou se začali u čekárny autobusu scházet účastníci zájezdu. Dvacítku zájemců překvapil objednaný luxusní autobus, který nás po chvíli dopravil až na dvůr výrobny pěnivého nápoje.

V provozu, jenž byl sice ztichlý a bez rachoty strojů, ale zato plný zrajícího piva, jsme bedlivě poslouchali výklad paní průvodkyně- Evy Roučkové. Osvětlila nám technologii a dala ochutnat pivka přímo z tanků. Z chladných sklepů už jsme se těšili na posezení v místnosti pro hosty. Zde, kromě ochutnávky různých druhů strakonické produkce, jsme měli možnost se také všetečně vyptávat paní sládkové Dagmar Vlkové, na nejrůznější okolnosti, týkající se českého národního nápoje.Paní sládkovou jsme ovšem svými otázkami nezaskočili. Na všechny s milým úsměvem trpělivě a vtipně odpovídala. A tak jsme se třeba dozvěděli, že obecně část výnosů z prodeje sudového piva slouží na pokrytí vyšších nákladů výroby lahvového piva. Nebo,že do ředěného piva, což ovšem není případ Strakonic, protože pivo vaří na původní stupňovitost bez ředění, se dodávají stabilizátory pěny, protože jeho ředěním se přirozená pěnivost snižuje. Pivovar vyrábí pivo nepasterované, bez tepelné úpravy.

Chvíli s námi strávil i pan ředitel Ing.Jaroslav Tůma a věnoval nám dokonce více času, než původně zamýšlel.

Příjemné odpoledne se skvělým pivem však mělo své následky. Řada z nás pobyt v chladných sklepech a konzumaci řádně studeného piva odskákala lehčími či horšími projevy nachlazení.Krátkodobé rýmy a dýchací potíže ovšem nepřehlušily pocity z úspěšné výpravy. Jedním z jejích výsledků bylo i to, že JUDr. Mrázek prohlásil, že potom, co se dozvěděl o výrobě piva, gambrinus už pít nebude a přikloní se k moku strakonickému.

Není vyloučeno,že exkurze se bude příští rok opakovat, neboť pozvání od paní sládkové zaznělo velmi upřímně.

foto:

30.12.2013 - Správce