Jak v Nezdřevě volili prezidenta

www.loveasie.net

Jak v Nezdřevě volili prezidenta

Po mnoha nejasnostech, stížnostech neúspěšných rádoby kandidátů,původně nepříliš zajímavé volební kampani, která se však před druhým kolem vystupňovala do málem celospolečenské hysterie, k nížznačně přispělo mediální pumpování, je snad konečně rozhodnuto.Prezidentem České republiky, kterého si mohli poprvé v dějinách zvolit všichni oprávnění občané, se zřejmě stal Miloš Zeman. Nebudou-li ovšem výsledky voleb napadeny, což nelze vyloučit.

O tom, koho volit, se i v Nezdřevě vedly debaty, i když se nedá říct, že by byly nějak vášnivé. Výměna názorů byla zejména v hostinci překvapivě střízlivá. Zastáncům Schwarzenberga oponovali odpůrci jeho věkem a údajným sklonem ke spánku na různých zasedáních. Příznivci "Avatara" zase vyslechli námitky: Taková opice nás bude reprezentovat? Sobotka jako člen neoblíbené ODS nestál prakticky za povšimnutí. Ženské kandidátky nikoho příliš nezaujaly. Jen jeden místní živnostník byl poněkud zklamán, když nejprve ministerstvo vnitra vyřadilo z voleb Janu Bobošíkovou, neboť to byla jeho favoritka, protože: To je aspoň hezká ženská. Uvítal proto rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vrátit Bobošíkovou do hry a zopakoval svůj argument slovy: Já budu volit Bobo, vždyť je to pěkná baba.

V Nezdřevě přišla většina lidí volit již v pátek. První dokonce brzy po zahájení voleb (14.04 a 14.08). Poslední volič to ve druhém kole v pátek stihl pět minut před zavřením volební místnosti, v prvním kole se v sobotu dostavil poslední odpovědný občan ve 13.41. Zajímavé je,že ve druhém kole spěchali voliči víc než v kole prvním – v pátek jich přišlo 41, zatímco o čtrnáct dní dříve jen 34. Sčítání hlasůa předání výsledků ve sběrném středisku v Nepomuku proběhlo v obou kolech bez problémů.

Některým lidem ve druhém kole nevyhovoval žádný z kandidátů, a tak byla volební účast nižší (60 – 52). Dostala se tím pod celostátní průměr (59 % - 54 %), kdežto v prvním kole byla naopak nad průměrem (61 % - 63 %).

Proti prvnímu kolu získal Miloš Zeman v Nezdřevě navíc 19 hlasů (13 – 32), zatímco Karel Schwarzenberg 18 (2 – 20). Výsledek se dal vcelku očekávat, neboť v prvním kole získala jasná levice 26 hlasů (Zeman a Dienstbier po 13), jasná pravice pouze 4 (Sobotka a Schwarzenberg po 2).

Nový prezident má nyní možnost během pěti let dokazovat svým příznivcům, že volili dobře a své odpůrce přesvědčit, že se mýlili. Nechme se překvapit (ačkoli je spousta lidí, kteří říkají: Mě už nemůže nic překvapit). Přejme panu prezidentovi, aby se mu podařilo překvapení příznivé pro naši republiku i pro obyvatele tak malých obcí, jako je Nezdřev.

30.1.2013 - Správce