V hospodě se foukalo do balónků

(Nezdřevské radovánky)

První měsíc v roce je už léta časem plesů a Nezdřev není výjimkou. Lednové radovánky tady začaly už v předvečer dětského Maškarního odpoledne, které se konalo v sobotu 21. ledna. Starosta Petr Chlanda, hlavní organizátor tradiční dětské zábavy, připravoval v sále místního hostince tombolu a kolem 21. hodiny vtrhl do výčepu s náručí splasklých balónků, předhodil je autoritativně na stůl před hosty a zavelel: Každý nafoukněte aspoň tři. A tak za všeobecného vtipkování, o které není v nezdřevské hospodě nikdy nouze, se začalo foukat. Neobvyklé zpestření sousedského posezení tak předznamenalo úspěšnou sobotní akci.
Jak je v posledních letech obvyklé, na maškarním bále vyhrávali dětem i dospělým manželé Váchovi neboli VV band. Děcka dostávala u vstupu lízátka, a tím způsobem se snadno zjistil jejich počet, přišlo jich 40 a vstupenek pro dospělý doprovod se prodalo 60. Větší účasti zabránila epidemie planých neštovic, která postihla drobotinu v Chanovicích. Některé masky jsme si pamatovali z dřívějška, například Červenou Karkulku Kačky Chlandové. Košíček dobrot však nenesla babičce, ale rozdávala je sympatickým maskám.
První soutěží byl balónkový tanec, který se po skončení změnil v balónkové bitky mezi piráty, kovboji, tygřicemi a dalšími maskovanými dětmi. Mezi nimi zaujala Muchomůrka plačtivá (nelíbil se jí přílišný hluk), jež se později proměnila v Muchomůrku dovádivou (to už si na rámus zvykla). Kdože to byl? Tříletá Anička Matějková z Blatné. Její o rok mladší bráška Toníček, převlečený za klauna, byl kurážný hned od začátku a vůbec ho nerozhodilo ani to, že ho maminka musela během odpoledne přebalit. Pěknou maskou se zalíbila také dvouletá Terezka Tesařová ze Lnář, která se předvedla jako mladý nadějný kominík. Trochu zklidnění přinesl závod s míčkem na lžíci a potom zejména rozdávání tomboly, v níž bylo 240 cen, takže děti si odnesly spoustu hraček a spořádaly spoustu laskomin. Pak bylo ještě sólo pro starostu jako dík za jeho organizační péči, tradiční soutěž židličkovaná a okolo půl páté se spokojené, vydováděné a taky už lehce utahané děti začaly rozcházet a rozjíždět domů s hlavičkami plnými příjemných dojmů.
Týden po dětech pozvali na ples do Nezdřeva zase místní hasiči. Přestože v blízkém okolí byla řada podobných zábav, byla návštěva překvapivě dobrá - vydatně se na ní podílela výprava z Řesanic - přišla přibližně stovka tanečníků. Hrál jim hudební tým Karel, a to tak dobře, že parket byl stále zaplněn až do tří do rána. Ale ani to ještě nestačilo a několik hostů přesvědčilo harmonikáře Vencu Čadka, aby zahrál ke zpěvu, a on se ani přemlouvat nemusel. Vydařená zábava skončila kolem půl páté, a to byl závěr lednových nezdřevských radovánek.

Rolex Replica Watches Rolex Replica

31.1.2012 - Správce