HASIČŮM SE V NEZDŘEVĚ LÍBILO

Hasičům se v Nezdřevě líbilo

Za vskutku nečekaně příznivého počasí a početné účasti diváků se v sobotu 4. června odpoledne uskutečnilo v Nezdřevě okrskové cvičení Sboru dobrovolných hasičů. Zároveň proběhly důstojné oslavy 110. výročí vzniku místního SDH.
Nezdřevské, a to nejen hasiče, čekala významná a náročná akce. Vše začalo řadou schůzí, kde se plánovalo a debatovalo, jak, kdo a co připravit co nejlíp. To máte: připravit cvičiště (obecní hřiště), zajistit občerstvení, nachystat sezení, dovézt a postavit překážky, objednat kapelu, zapůjčit a instalovat taneční parket, koupit věnec, obstarat ceny a diplomy, určit výběrčí vstupného, domluvit se svatým Petrem počasí a spoustu dalších zdánlivých maličkostí, na které by však bylo osudné zapomenout. V Nezdřevě se dokončovala výstavba kanalizace, což s sebou přinášelo množství stresujících momentů, a přesto se podařilo připravit cvičení tak, že pořadatelé slyšeli po jeho skončení od účastníků i od okresních představitelů dobrovolných hasičů slova uznání a chvály.
Oslavy 110 let trvání nezdřevského hasičského sboru začaly nástupem cvičících jednotek, položením věnce u památníku padlých a hymnou. A právě v této vážné chvíli se na tvářích mnohých přítomných objevil úsměv. Hymna zřejmě probudila v nedaleko ustájené krávě skryté muzikální vlohy, a proto začala slavnostní tóny doprovázet svým typickým projevem.
Před zahájením vlastního cvičení převzalo více než deset členů nezdřevského SDH z rukou pana Václava Sýkory, náměstka starosty Okresního sdružení hasičů Plzeň jih medaile Za příkladnou práci, Za věrnost a Čestné uznání.
Sportovní zápolení, jehož se zúčastnila družstva hasičů z Bezděkova, Kasejovic, Kladrubec, Polánky, Oselec, Řesanic, Újezda u Kasejovic a pořádajícího Nezdřeva, skončilo úspěchem kladrubských hasičů, kteří vyhráli jak štafetu, tak požární útok a stali se tedy zaslouženými celkovými vítězi. Druzí se umístili hasiči z Řesanic a třetí místo obsadili domácí, což je pro nezdřevské hasiče nejlepší výsledek od roku 1994.
Zpestřením odpoledne byla ukázka cvičení Soptíků - malých hasičů ze Švihova. Děti předškolního věku pod vedením švihovských hasiček paní Miroslavy Peštové a Milady Šperlové předvedly, jak umějí zacházet s hasičskou technikou rozměrově přizpůsobenou jejich věku a přesvědčily, že i ony by si s nebezpečným ohněm uměly poradit. Když byli za své vystoupení odměněni sladkostmi a hlavně medailí, pyšně a hrdě si malí hasiči svůj zasloužený potlesk užívali. Další ukázkou byla funkční polánecká ruční stříkačka z roku 1894, tažená koňmi. Polánečtí hasiči v krásných bílých dobových uniformách při požárním útoku demonstrovali, jak účinné zařízení to dodnes je. Spolehlivost jiné historické stříkačky, tzv. márovky, prokázali hasiči z Kotouně. Jak vypadá útok v rámci požárního sportu, mohli diváci sledovat v představení hasičů z Bezdědovic.
Po skončení zdařilého hasičského odpoledne pokračovaly oslavy neméně vydařenou taneční zábavou se skupinou Minimax.

Replica Handbags

30.6.2011 - Správce