KOLAUDACE NEZDŘEVSKÉ ČISTIČKY PROBĚHLA BEZ VÝHRAD

květen 2011

Budova čistírny odpadních vod v Nezdřevě.

Hermes Outlet

Řekne se: kolaudace. Kolik je s touto akcí spojeno nadějí a stresů? Kolaudace realizovaného projektu "Nezdřev - splašková gravitační kanalizace a ČOV 120 EO" (tak se oficiálně stavba jmenuje) se konala 10. května za příjemného slunečna, a to nejen toho meteorologického. Členové komise vydali ve svých příslušných oborech se stavbou souhlasné stanovisko.
Jako snad každé české kolaudační řízení i to nezdřevské provázely poslední dodělávky před očima komise. Třeba terénní úpravy u budovy vlastní čističky. Z toho byl starosta Petr Chlanda málem na infarkt (jen lehký). Hlasy lidu však tuto drobnost komentovaly příznivě: aspoň je vidět, že se tady pracuje. Toho, že těsně před příchodem komise narychlo připevněná povinná tabulka s informací o finanční pomoci EU ztratila svoji správnou polohu a výrazně se sklonila doleva, si komise snad ani nevšimla. Mírný šok zažil u přečerpávací stanice ing. Jiří Levý, šéf odboru  výstavby a životního prostředí v Nepomuku. Přeslechl upozornění, že na ráno čerstvě položený beton se nemá vstupovat, a pak s omluvami rukou urovnával plochu poznamenanou jeho mělkými stopami.
Při obědě, který následoval po prohlídce stavby v nezdřevské hospodě, chválili pozvaní starostové okolních obcí (hradišťská Jaroslava Ladmanová, chanovický Petr Klásek a oselecký Miloslav Cikán), jak vybudování čističky prospělo vzhledu obce. Zmizela totiž spousta křovin při komunikacích a náhle je prostor Nezdřeva širší a vzdušnější. Také oprava rozkopaných částí silnice její dříve ne zrovna ideální stav výrazně vylepšila. Zjednodušeně řečeno úhrnný dojem z činnosti pracovníků provádějící firmy (Nezdřeváci jim říkají Šafandovci) byl pozitivní. S tím potom ladilo i následné setkání části nezdřevského zastupitelstva s těmito zaměstnanci, rovněž v místní hospodě. Vzpomínalo se na těžkosti  výstavby - mrazivé počasí a místy skalnatý terén, který byl velkým oříškem - i na chvíle pohodovější, kdy díky písčitému podloží na trase šla práce rychleji, než se čekalo. Při pivíčku se probraly všemožné záležitosti i ty, které se čističky netýkaly. Bylo to prostě uvolněné odpoledne. Jak později Nezdřevští říkali: za tu práci, kterou tady odvedli, by si to Šafandovci zasloužili ještě alespoň jednou. Mysleli pochopitelně to příjemné posezení.
Nyní čeká Nezdřev finále. Připojení jednotlivých domů na čističku (zkušební provoz byl zahájen 20. května) a úředně předepsané uzavření akce. Díky za ni patří patří všem, kteří se na ní podíleli, a není třeba je jmenovat. Byl to, jak se říká, běh na dlouhou trať, vždyť úmysl čističku vybudovat je hodně dávného data a první projektová dokumentace k územnímu řízení byla zpracována v roce 2003. Záměr se konečně změnil ve skutečnost - Nezdřev, obec se 118 stálými obyvateli, má čističku odpadních vod a splaškovou kanalizaci.

Výtok z čistírny odpadních vod .

Na fotografii : p. Petrů odbor ŽP Nepomuk ; p. Ladmanová ,starostka Hradiště ; p. Chlanda starosta Nezdřeva ; p. Klásek starosta Chanovic ; p. Kučerová ,p. Chaloupková ,stavební úřad Kasejovice.

30.5.2011 - Správce