Nezdřevské brigádě přálo počasí

Replica Handbags Obecní brigády mají v Nezdřevě letitou tradici, která má spojitost i s někdejší akcí „Z“ z doby předešlého režimu. Ne všechno z totalitní minulosti si zasluhuje odmítnutí. Právě ona akce „Z“, jíž se oficiálně říkalo Zvelebení a lidově Zadarmo, měla v malých obcích svůj významný přínos. Lidi věděli, že pracují pro sebe, pro přívětivější prostředí ve vesnici, kde žijí. Zároveň se při společné práci ujasňovala a upevňovala sousedská pospolitost. A to přetrvává dodneška.

Letošní brigáda byla naplánována na sobotu 23. dubna a předpovědi meteorologů byly dost děsivé. Naštěstí jim nevyšly. Vítr nefoukal, teploměr se pohyboval výrazně nad 10° C, občas vykouklo zvědavé slunce a lehce poprchávat začalo, až když na většině pracovišť bylo už hotovo.

Náplň velké nezdřevské brigády je vždy předem jasná. Pokaždé je totiž většině ochotných zřejmé, co obec potřebuje, co ji hyzdí, co a kde je nutné opravit či zlepšit. Při setkáních sousedů se o tom hovoří neustále, na schůzích zastupitelstva se to rovněž probírá po celý rok. Debaty se vedou i u piva, všechno se upřesňuje, mění podle situace, podle nových dobrých návrhů.

Když se o tom společně značný čas mluví, tak pochopitelně přijde doba, kdy jak se říká, mají slova přejít v činy. V Nezdřevě to není problém. Stačí určit termín, vyhlásit ho místním rozhlasem, vyvěsit plakátky a jak místní tak zrovna přítomní víkenďáci přijdou. Tentokrát se nás sešlo skoro 40.

Konkrétně jsme natřeli čekárnu u autobusové zastávky, na různých místech upravili terén, včetně položení žlabovnic u bývalých garáží ČSAD, vysekali trávu, vztyčili sloupky pro budoucí nový plot u hřiště a hlavně osadili nový požerák na Horní Štěrbině a uložili do její hráze nové potrubí, které nahradilo staré dřevěné, jemuž po snad 400 letech vypršela záruka. A to byla nejnáročnější součást brigády.

Večer v hospodě pak byla i příležitost oslavit narozeniny a svátky několika brigádníků. Také díky neúspěšné předpovědi počasí se dubnová brigáda v Nezdřevě vydařila.

25.4.2016 - Správce