Únorové události v Nezdřevě

www.omegareplica.me

Na dětský karneval v sobotu 4. února dorazilo 51 dětí se svými příbuznými, těch bylo 75. Zkrátka v sále nezdřevské hospody to sobotní odpoledne nebylo k hnutí. Při nejoblíbenější soutěži – židlované – se málem na parket nevešlo 40 židlí pro soutěživé zájemce. Na tu poslední usedla vítězka - hbitá dcera hostinského Natálka.
Radost děcek z výher z celkem 400 cen v tombole i z odměn za účast v soutěžích netřeba popisovat, byla prostě upřímná.
Pozoruhodné je, že v několika případech přivedli na karneval své potomky maminky i otcové, kteří zde sami před časem předváděli své pohádkové masky.

Na třetí únorovou sobotu svolalo obecní zastupitelstvo veřejné zasedání do hospodského sálu. Programem byly informace o záměru firmy Meridian vybudovat na katastru obce tři větrné elektrárny. Zástupce firmy pan Pavel Mrva nejprve objasnil dané téma v mnoha souvislostech a poté odpovídal na dotazy více než čtyřicítky přítomných. Ti se například dozvěděli, že návratnost investice 600 miliónů korun se odhaduje na 10 až 16 let v závislosti na ceně elektřiny, že obec a její obyvatelé by během 20 let získali jako kompenzaci přes 46 miliónů, že průměr tubusu vysokého 166 metrů bude 9 – 12 metrů, že výstavba potrvá šest až devět týdnů, ale veškerá úřední schvalování se potáhnou možná i pět roků. Po více než hodinovém informativním průběhu zasedání došlo na debatu s panem Mrvou o obecné problematice týkající se obnovitelných zdrojů energie. Té už se zúčastnili převážně jen odborně poučení hosté z okolních obcí.
Do písemné anonymní ankety, kterou zastupitelstvo zorganizovalo, se aktivně zapojily dvě třetiny občanů. Výsledky svědčí o jejich pozitivním postoji k současným problémům s energiemi a ekologií: 57 bylo pro výstavbu větrníků a pouze čtyři se vyjádřili zamítavě.

Co jiného napsat o bále, který uspořádali dobrovolní hasiči v sobotu 25. února, než že byl vydařený. Sál, podobně jako při dětském karnevalu, praskal, jak se říká, ve švech. Více než 120 návštěvníků se radovalo stejnou měrou z tance i z dárků získaných v tombole. Zároveň vedli v pauzách hovory se známými, s nimž se nesetkávají příliš často. Bavili se nejen Nezdřevští, ale i lidé z okolí spojení s Nezdřevem příbuzensky či přátelsky. Na bál přijeli z Bezděkova, Blatné, od Nepomuka, z Plzně, Polánky, Prahy, tradičně velká skupina z Řesanic, ze Svéradic a z Újezda u Chanovic. Na koho jsem v tom zeměpisu zapomněl, ať promine, bylo to způsobeno mou neznalostí.
Hudba Radka Šimsy hrála ke spokojenosti tanečníků vytrvale dlouho přes půlnoc.
Následující úterý, kdy organizátoři uklízeli sál, znělo jednoznačně: Bál se povedl.

28.2.2023 - Správce