Nezdřevští mariášníci na turnaji chyběli

Firma Mi-Pal uspořádala v sobotu 14. května v nezdřevské hospodě turnaj v mariáši. Pokud je známo, tak poprvé v historii vsi. Sjelo se na něj 24 milovníků této ryze české karetní hry z Plzně, Příbrami, Rožmitálu a dalších blízkých i vzdálenějších obcí. Škoda, že žádný z místních mariášníků nenašel čas (nebo odvahu) k účasti na tomto klání. Určitě by nebyli bez šancí na čestný výsledek.

Po čtyřech hodinách čistého času, kdy se od šesti stolů ozývalo: flek, re, se sedmou, betl a další karetní hlášky, skončilo soupeření a začalo sčítání výsledků všech tří kol. Vítězem se stal František Vokoun ze Štěnovického Borku, druhý byl Vlastimil Trefný z Rožmitálu a třetí místo si vybojoval Miroslav Drnek z Kasejovic.

Desátou příčku obsadila sympatická Kateřina Masnerová z Příbrami, která se podobně jako řada dalších účastníků na turnaj vyzbrojila pečlivě vyčištěnými brýlemi. Ještě před rokem působila jako učitelka matematiky a posteskla si, že její povolání je u nás nejhůř placené. Na mariášnické soutěže jezdí víc než 10 let a s partou, která přijela do Nezdřeva, hraje už roky. Přiznala, že párkrát nějaké to zápolení už ve své kariéře vyhrála.

Hrát mariáš je možné i s přenosným kyslíkovým přístrojem, jak dokázal Petr Jandík z Plzně, který své narozeniny oslavil solidním 8. místem a potvrdil výrazným účtem.

Skutečnost, že organizátoři turnaje neskončili na předních místech, nemusí Michala Juráčka z Polánky (celkově 13.) ani Josefa Rolníka z Bezděkova (dokonce poslední) mrzet. Karetní odpoledne se totiž obešlo bez závažných rozepří či zádrhelů a všichni účastníci se rozjížděli s pocitem dobře odehraného času. Někdo si možná zanadával, že mu nešla karta, někdo si třeba pozdě vyčítal jakousi hráčskou chybu, ale nikdo neláteřil.

Pozoruhodné bylo, že ceny (mimo jiné pytle obilí, brambor, poukazy na odběr ryb, sady nářadí, dorty) si hráči vybírali podle svého gusta v pořadí, na jakém skončili. Je zásluhou obou organizátorů a pořádajícího Milana Palečka, že dokázali přesvědčit řadu sponzorů, kteří hodnotné ceny věnovali. Mezi výhrami bylo i dost kartonů z pivovaru Bernard, jehož pivo se už od Velikonoc v Nezdřevě v hospodě čerstvě vymalované výhradně točí.

Hermes Outlet Jakpak by se tam pak karbaníkům nelíbilo, zvlášť když o přestávce mohli konzumovat vyhlášený guláš Františka Hefrta. Turnaj lze karbanicky zhodnotit: Byl to dobře sehraný durch, neboli vítězství ve všech směrech.

31.5.2016 - Správce